Vyhodnocování korozních testů je klíčové pro stanovení životnosti materiálů, ale ne vždy je to jednoduchý úkol. V naší laboratoři se často setkáváme s různými faktory, které mohou zkreslovat přesnost výsledků testů a tím konečné hodnocení kvality povrchových úprav na testovaných vzorcích.
Hodnocení korozního napadení podkladu
Jednou z častých výzev je identifikace skutečného korozního napadení kovového podkladu po korozní zkoušce. Prvním krokem je hodnocení delaminace nátěru. Pro hodnocení delaminace používáme adhezní pásku TESA 4657, která z okolí řezu vzorku mechanicky strhne části nátěru, které na podkladu po korozní zkoušce přestaly držet. Páska ale vždy nemusí odhalit celou korozně napadenou plochu na vzorku. Z tohoto důvodu aplikujeme korozně neagresivní odstraňovač nátěrů, který umožňuje odstranit větší plochy nátěru a lépe posoudit rozsah korozního napadení podkladu.
Potečeniny korozních produktů: Jak na ně?
Během testování se občas objevují potečeniny – korozní produkty, které vznikají na nedostatečně zalakovaných hranách a následně stékají na testovanou plochu. Tyto produkty pak mohou zakrýt skutečný stav povrchu vzorku a ztížit tak správné hodnocení. Naštěstí existuje jednoduché řešení: jemným kartáčem a vodou šetrně odstranit tyto potečeniny. Tento postup nám umožňuje vyčistit vzorek, aniž bychom poškodili nátěr nebo testovaný povrch vzorku. Po důkladném osušení můžeme vyhodnotit stav vzorku bez zkreslení.
Dvojí charakter puchýřů v nátěru
Puchýře, které se tvoří v nátěrech během korozního testu, mohou být dvojího druhu. Je velmi důležité je vyhodnocovat co nejdříve po skončení korozního testu. Puchýře totiž mohou být vyplněny buď vodou, nebo korozními produkty. Puchýře vyplněné vodou mají tendenci po čase splasknout a zmizet, jelikož vyschnou. Naopak puchýře vyplněné vzniklými korozními produkty nemohou vyschnout a mají větší objem. Tento rozdíl je klíčový pro správné vyhodnocení stavu vzorku po korozní zkoušce.
Puchýřky vyplněné vodou
Puchýřky vyplněné korozními produkty
Anodické vs. Katodické povlaky: Jak ovlivňují korozi?
Při hodnocení korozních testů je také důležité rozlišovat mezi anodickými a katodickými povlaky, protože materiálové složení povlaků má zásadní vliv na korozní chování. Anodické povlaky (např. pozinkovaná ocel) korodují rovnoměrně a postupně ztrácí tloušťku. Kovy, kterými se povlakuje, jsou v těchto povlacích méně ušlechtilé a dochází ke vzniku tzv. obětované anody, odkud pochází označení těchto povlaků. Oproti tomu katodické povlaky (např. poniklovaná ocel) chrání podkladový kov až do chvíle, kdy je povlak porušen. Pokud dojde k poškození povlaku (například prasklinou nebo nedokonalým pokovením), začíná korodovat přednostně podkladový kov. Vzniklé korozní produkty mohou pod povlakem vytvořit tlak, který způsobí jeho odlomení nebo odlupování. Samotný katodický povlak přitom sám o sobě korozi odolal.
V laboratoři SQI jsou korozní zkoušky (zkoušky v solné mlze) náš denní chléb. Máte otázky nebo potřebujete poradit s konkrétními problémy? Neváhejte nás kontaktovat na níže uvedených kontaktech a my vám rádi pomůžeme.
Znáš někoho, koho by to mohlo zajímat?